Podmínky chovu velbloudů v ČR
Ačkoliv velbloudi jsou v mnohých oblastech běžnými hospodářskými zvířaty, v ČR jsou velbloudi dle platné legislativy tzv. druhem vyžadující zvláštní péči (Vyhláška č. 411/2008 Sb., o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči). To znamená, že k jejich chovu je potřeba zažádat o povolení krajskou veterinární správu.
Dle Doporučení ÚKOZ (publikace Podmínky chovu savců volně žijících druhů v zajetí) je možné chovat velbloudy celoročně ve venkovních výbězích, pokud mají k dispozici stáje či přístřešky zajištěné proti průvanu, deštěm a sněhem. Velikost stáje či přístřešku musí být přizpůsobena počtu zvířat, kdy na jedno zvířat musí připadat min. 4 m2 plochy. Velikost výběhu pro 3 velbloudy musí být min. 300 m2, pro každého dalšího velblouda o 50 m2 více.
Jako vhodný podklad výběhu je zemina nebo písek.
Velbloudi nesmí být trvale uvázáni.
Ve stáji či přístřešku by měla být čistá a suchá podestýlka. Velbloudi dobře snáší chladné počasí, ale vlhké klima jim nesvědčí, zejména starším zvířatům, která ve vlhku trpí kloubními problémy. Vlhká podestýlka také může přispět k šíření plísňových chorob.
Základem krmné dávky velbloudů je pastva, sečená zelená píce nebo seno. Doplňkově lze krmit také ovoce (jablka), zeleninu (zejména kořenovou, čínské zelí), jadrná krmiva (oves) či granuláty. Velbloudi mají také rádi větve k okusu.
Samice velbloudů je vhodné chovat ve skupině. Společně se samicemi je možné chovat (zejména v období říje) pouze jednoho dospělého samce, protože samici jsou vůči sobě agresivní. Více samců lze chovat společně pokud nejsou v blízkosti samice. Velbloudi jsou sociální zvířata a neměli by být chováni samostatně bez možnosti kontaktu s jiným velbloudem nebo alespoň jiným zvířetem, na které si zvyknou. Spojení velbloudů s jinými kopytníky je možné, ale někdy je takovýto společný chov problematický. Dospívající mláďata velbloudů či samci v říji mohou obtěžovat nebo napadat menší druhy např. ovce, lamy. U větších druhů jsou často popisovány potyčky samců obou druhů, které mohou skončit i vážnějším zraněním jednoho nebo obou druhů. Oddělení krmných míst může snížit riziko konfliktu.
Velbloudi se často přepravují v koňských přívěsech.
Velbloudy, zejména mláďata, lze přepravovat také v bednách. Během přepravy
musí mít zvíře dostatek prostoru jak nad hlavou, tak i před tělem, protože
velbloudi si během přepravy často lehají a k tomuto úkonu potřebují
prostor. Naopak je vhodné, aby šířka přívěsu nebo bedny zvířeti neumožnila
otáčet se kolem své osy. Zvířata by měla být přepravována proti směru jízdy,
aby si při náhlém brzdění neporanila hlavu či nezpůsobila jiná zranění.
Legislativa týkající se velbloudů:
- Vyhláška
č. 411/2008 Sb., o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči
- Vyhláška
č.
346/2006 Sb., o stanovení bližších podmínek chovu a drezúry zvířat a příloha č. 5 této vyhlášky Zvláštní
podmínky chovu lam a velbloudů
- Doporučení
ÚKOZ - Podmínky chovu savců volně žijících druhů v zajetí (v PDF)
- Informace SVÚ ohledně chovu zvířat vyžadujících zvláštní péči
- Formulář žádosti o povolení chovu druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči